Proje
Yayınlarımız
Özgür E. Müstecaplıoğu
Yayın
Deniz Mol
Renkli Grafen Monitörler
FTIR Spektroskopisi
Keskin Renkli Grafen Monitörler

 

Nükleer Bilimler Enstitüsü

 

Yer yüzünde her sene 2 milyarın üzerinde monitör/televizyon satın alınıyor. Bu, görüntüleme teknolojisine her sene trilyonlarca dolar yatırdığımız anlamına geliyor. Dolayısıyla, bu teknolojilerde atılan küçük bir adımın trilyon dolarlık bir endüstriyi kontrol etmesi anlamına geliyor. Son senelerde, teknoloji devleri, kullanılışlılığı yüzünden, grafen görüntüleme sistemleri üzerine yatırım yapmaktadır. Bu teknoloji özellikle akıllı telefonlarda büyük kullanışlılık sağlamaktadır.

Enstitümüz üyelerinin çalışması, bu görüntüleme teknolojisini bir adım öteye taşımaktadır: grafen monitörler artık çok daha keskin renklerde olabilecektir. Çalışma [1], geniş bir bant aralığında (birçok renkten oluşan) ışık yayan grafen monitörlerin, daha keskin renkler verebileceğini göstermiştir.

[1] Mehmet Günay, Vasilios Karanikolas, Ramazan Şahin, Rasim Volga Ovalı, Alpan Bek, Mehmet Emre Taşgın, Quantum emitter interacting with graphene coating in the strong-coupling regime, Phys. Rev. B 101, 165412 (2020).  arXiv:1906.04434