Hacettepe Üniversitesi
Tayfun Özçelik
Özet içerik Özet içerik Özet içerik Özet içerik Özet içerik Özet içerik Özet içerik Özet içerik Özet içerik
slide_3
Prof. Dr. Tayfun Özçelik

Nükleer Bilimler Enstitüsü Seminerleri #1

Prof. Dr. Tayfun Özçelik

deneme

COVİD NEDEN BİREY SEÇER?

 Covid neden bazı insanları ölüme götürecek kadar hasta ederken, bazılarına ise neredeyse hiç zarar vermiyor? Bu sorunun cevabını ilk veren kişi, Tayfun Özçelik, konuğumuz oluyor. Tayfun Özçelik’in Science dergisinde yayımlanan çalışmaları sayesinde geliştirilen testler: COVID’in kimde ağır geçeceğini, kimin belirtisiz geçireceğini tayin ediyor. Covid hastaları ile yakın temasta olan doktorlarımız bu testten yaptırıyor. Nükleer Bilimler Enstitüsü’nün Seminerler/Webinar serisinin ilk konuşması 2 Mart 2021 Salı günü saat 16:00 çevrimiçi/online olarak yapılacaktır.

Zoom Linki*:   https://zoom.us/j/93207013007?pwd=YjdMWGRSak8wQXhUa2ZLSmVPRFJvQT09

Youtube Canlı Yayını*:  https://www.youtube.com/channel/UCJsM9h6SHh-_WqLOT1DnLfQ

*Zoom kontenjanı dolması halinde Youtube linkinden de seminere katılabilirsiniz.       CRISPR-CAS9, Genetik Cerrahi ve Kalıtsal Hastalıklar

 İnsanlığın günümüzde karşılaştığı zorlukları aşamada en önemli aracın bilim olduğunu bir kez daha görmüş bulunuyoruz. Özellikle bu yıl, Corona virüsün derin etkilerini hissettirdiği bir dönemde, hepimizin ilham kaynağı olan ve gelecek için ümit duymamızı sağlayan bilim, sanat ve yardımseverliğin önemini ne kadar vurgularsak yerinde olacaktır. Devam etmekte olan pandemi bize yaşam koşullarımızın nasıl da aniden ve köklü bir değişime uğrayabileceğini bir kez daha gösterdi. Aynı zamanda, karşılaştığımız ciddi sorunların çözümünde bilimin tek çare olduğunu hatırlattı. Covid-19 hastalığına karşı olan küresel mücadelede başarıya ulaşmanın tek yolunun Corona virüs biyolojisini temelden anlamak olduğunu gösterdi. Virüs nasıl bulaşıyor, hücre içine giriyor, bağışıklık sistemini tetikliyor ve sitokin fırtınası olarak adlandırılan bir dizi olayı başlatıyor; hastalık niçin bazı insanlarda daha ağır seyrediyor bazılarında ise asemptomatik kalıyor, ilaçları nasıl yeniden amaçlandırabiliriz, nasıl aşı geliştirebiliriz gibi soruların tümünün çözümü için dünya daha önce benzeri görülmemiş bir bilimsel işbirliğine girmiş bulunuyor. Bu konuşma kapsamında kalıtsal hastalıkların temel oluşum mekanizmaları ve yeni tedavi yaklaşımları ele alınacak, yeni bir uygulama alanı olarak Corona virüse genetik yatkınlığın anlaşılmasında yürüttüğümüz araştırmalar anlatılacaktır.